Zani Challe the only Malawi artist nominated for Afrimma 2017 awards:  Best new comer 

RnB singer artist Zani Challe is among the short list for  African Musik Magazine Awards & Music Festival ( Afrimma) 2017 edition.

Zani Challe: Best new comer

Born Michelle Chiumia, Zani Challe has been nominated in the category of ‘ Best New Comer.’

She will have to compete for votes against Dremo, Maleek Berry, Niniola from Nigeria, Medikal, Julz from Ghana, Ray Vanny out of Tanzania, Preto Show from Angola, Mr Leo from Cameroon and Nathi from South Africa.

Afrimma2017 awards will be held on 8th October at the House of Blues in Dallas, US.

Touted as the biggest African music event in the Diaspora, the show, this year, hosts an impressive calibre of potential winners, including Wizkid, Tekno, Mr Eazi, Davido, Runtown, Ray Vanny, Fally Ipupa, Flavour and other acts on the continent who have all earned the nomination gongs for the year in review.

The event is being organised by Big A Entertainment and has 27 categories with the inclusion of two new categories: Best Lusophone artist and Best Francophone artist.

Afrimma’s official website says “the sole purpose is to cross musical boundaries and celebrate the top African acts and the contributions they have made in relation to African culture and music”.

And Zani Challe is appealing for votes at  www.afrimma.com .

Below is the full list of nominees:

BEST MALE WEST AFRICA

Wizkid (Nigeria)

Falz (Nigeria)

Serge Beynaud (Ivory Coast)

Mr Eazi (Nigeria)

Toofan (Togo)

Moh Dediouf (Senegal)

Davido (Nigeria)

Stonebwoy (Ghana)

Tekno (Nigeria)

Kedejevara DJ (Ivory Coast)

 

BEST FEMALE WEST AFRICA

Tiwa Savage (Nigeria)

Yemi Alade (Nigeria)

Efya (Ghana)

Adiouza (Senegal)

Becca (Ghana)

Josey (Ivory Coast)

Mz Vee (Ghana)

Simi (Nigeria)

 

BEST MALE EAST AFRICA

Eddy Kenzo (Uganda)

Diamond Platnumz (Tanzania)

Jacky Gosee (Ethiopia)

Ali Kiba (Tanzania)

Navio (Uganda)

Bebe Cool (Uganda)

Sauti Sol (Kenya)

Dynamq (South Sudan)

Nyashinski (Kenya)

Darasa (Tanzania)

 

BEST FEMALE EAST AFRICA

Victoria Kimani (Kenya)

Vanessa Mdee (Tanzania)

Ester Aweke (Ethiopia)

Avril (Kenya)

Lady Jaydee (Tanzania)

Knowles Butera (Rwanda)

Irene Ntale (Uganda)

Akothee (Kenya)

Dayna Nyange (Tanzania)

 

BEST MALE CENTRAL AFRICA

Fally Ipupa (Congo)

Magasco (Cameroon)

Ferre Golla (DRC)

C4 Pedro (Angola)

Stanley Enow (Cameroon)

Anselmo Ralph (Angola)

Maitre Gims (Congo)

Werrason (DRC)

 

BEST FEMALE CENTRAL AFRICA

Laurette La Perle (Congo)

Betty Akna Equitorial (Guinea)

Syssi Mananga (Cameroon)

Ary (Angola)

Rennis (Cameroon)

Arielle T (Gabon)

Nsoki (Angola)

 

BEST MALE SOUTHERN AFRICA

Donald (South Africa)

Black Coffee (South Africa)

The Dogg (Namibia)

Jah Prayza (Zimbabwe)

Nasty C (South Africa)

Emtee (South Africa)

Roberto (Zambia)

Casper Nyomvest (South Africa)

Aka (South Africa)

 

BEST FEMALE SOUTHERN AFRICA

Babes Wodumo (South Africa)

Miss Lira (South Africa)

Ice Queen Cleo (Zambia)

Lizha James (Mozambique)

Pah Chihera (Zimbabwe)

Sally Boss Madam (Namibia)

Zahara (South Africa)

Chikune (Namibia)

Bucie (South Africa)

 

BEST MALE NORTH AFRICA

Amr Diab (Egypt)

Tamer Hosny (Egypt)

Chawki (Morocco)

Ahmed Soultan (Morocco)

Douzi (Morocco)

Ayman Alatar (Libya)

Khaled (Algeria)

Saber Rebai (Tunisia)

 

BEST FEMALE NORTH AFRICA

Samira Said (Morrocco)

Ibtissam Tiskat (Morocco)

Angham (Egypt)

Sandy (Egypt)

Amal Maher (Egypt)

Latifa (Tunisia)

Amani Swissi (Tunisia)

Sarah Ayoub (Morocco)

 

BEST AFRICAN GROUP

Sauti Sol (Kenya)

Radio & Weasel (Uganda)

Toofan (Togo)

Bracket (Nigeria)

Mi Casa (South Africa)

R2bee’s (Ghana)

Bana C4 (Congo)

Yamoto Band (Tanzania)

Forca Suprema (Angola)

 

CROSSING BOUNDARIES WITH MUSIC AWARD

C4 Pedro (Angola)

Wizkid (Nigeria)

Young Paris (Congo)

French Montana (Morocco)

MHD (Senegal)

Ayo Jay (Nigeria)

King Kanja (Kenya)

Wale (Nigeria)

Jidenna (Nigeria)

Maleek Berry (Nigeria)

 

BEST GOSPEL

Frank Edwards (Nigeria)

Uche Agu (Nigeria)

Willy Paul (Kenya)

SP Koffi Sarpong (Ghana)

Icha Kavons (Congo)

Ntokozo Mbambo (South Africa)

Nathaniel Bassey (Nigeria)

Sonnie Badu (Ghana)

 

BEST NEWCOMER

Dremo (Nigeria)

Medikal (Ghana)

Ray Vanny (Tanzania)

Preto Show (Angola)

Maleek Berry (Nigeria)

Mr Leo (Cameroon)

Nathi (South Africa)

Julz (Ghana)

Niniola (Nigeria)

Zani Challe (Malawi)

 

ARTIST OF THE YEAR

Flavour (Nigeria)

Diamond Platnumz (Tanzania)

Fally Ipupa (Congo)

Wizkid (Nigeria)

Cassper Nyovest (South Africa)

Davido (Nigeria)

Eddy Kenzo (Uganda)

Tekno (Nigeria)

Mr Eazi (Nigeria)

C4 Pedro (Angola)

 

DANCEHALL ACT OF THE YEAR

Timaya (Nigeria)

Stonebwoy (Ghana)

Jah Prayza (Zimbabwe)

Burna Boy (Nigeria)

Samini (Ghana)

Patoranking (Nigeria)

Shatta Wale (Ghana)

Buffalo Souljah (Zimbabwe)

 

BEST VIDEO DIRECTOR

Daps (Nigeria)

Justin Campos (South Africa)

Sesan (Nigeria)

Clarence Peters (Nigeria)

Patrick Elis (Nigeria)

Shammack (Cameroon)

Enos Olik (Kenya)

Savy Filmz (Uganda)

Avalon Okpe (Nigeria)

Godfather (South Africa)

 

BEST DJ AFRICA

Dj Spinall (Nigeria)

Dj Joe MFalme (Kenya)

Dj Black Coffee (South Africa)

Dj Exclusive (Nigeria)

Dj Kalonje (Kenya)

Dj D-Ommy (Tanzania)

Dj Paulo Paulo Alves (Angola)

Dj Crème Delacreme (Kenya)

DJ Nyce (Ghana)

 

BEST AFRICAN DJ USA

Dj Tunez (Nigeria)

Dj Wagura (Ethiopia)

Dj FreshyK (Nigeria)

Dj Deemoney (Nigeria)

Dj Silent Killa (Carribean)

Dj Akua (Ghana)

Dj Fully Focus (Kenya)

Dj Rell  (Sierra Leone)

Dj Poison Ivy (Kenya)

Dj Mike Kiss (Carribean)

 

AFRIMMA VIDEO OF THE YEAR

Toofan – ‘Terre’ (Togo)

Davido – ‘If’ (Nigeria)

Wizkid – ‘Come Closer’ (Nigeria)

Runtown – ‘Mad Over You’ (Nigeria)

Casper Nyovest – ‘Tito Mboweni’ (South Africa)

Emtee ft Nasty C – ‘Winning’ (South Africa)

Diamond Platnumz ft Ray Vanny – ‘Salome’ (Tanzania)

Victoria Kimani ft Donald – ‘Fade Away’ (Kenya/South Africa)

Fally Ipupa – Eloko Iyo (Congo)

C4 Pedro ft Sautisol- Love again (Angola/Kenya)

 

MUSIC PRODUCER OF THE YEAR

Dj Breezy (Nigeria)

Masterkraft (Nigeria)

Dr Fizol (Uganda)

Julz (Ghana)

Visita (Kenya)

Tweezy (South Africa)

Tud Thomas (Tanzania)

Krissbeatz (Nigeria)

Del B (Nigeria)

Sidikiba Diabate (Mali)

 

BEST AFRICAN DANCER

Kaffy Dancequeen (Nigeria)

Korra Obidi (Nigeria)

Nabile Danser (South Africa)

Sherri Silver (Rwanda)

La Petite Zota (Ivory Coast)

Manuel Canza Laurenzo (Angola)

Moses Iyobo (Tanzania)

Brenda Derry (Cameroon)

Ghetto Triplet Kids (Uganda)

Eddy Wizzy Dances (Uganda)

 

BEST RAP ACT

Phyno (Nigeria)

Olamide (Nigeria)

Aka (South Africa)

Sarkodie (Ghana)

Casper Nyovest (South Africa)

King Kaka Sungura (Kenya)

Octopizzo (Kenya)

Prodigio (Angola)

Falz (Nigeria)

 

SONG OF THE YEAR

Runtown – ‘Mad Over You’ (Nigeria)

Davido – If (Nigeria)

Diamond Platnumz ft Ray Vanny – ‘Salome’ (Tanzania)

Babe Wodumo ft Mampintsha – ‘Wololo’ (South Africa )

Wizkid – ‘Come Closer’ (Nigeria)

Caspper Nyovest – ‘Tito Mboweni’ (South Africa)

Fally Ipupa – ‘Eloko Iyo’ (Congo)

Toofan – ‘Terre’ (Togo)

Darasa ft Ben Pol – ‘Muziki’ (Tanzania)

MHD – ‘Bravo’ (Guinea)

 

BEST FRANCOPHONE

Sidikiba Diabate (Mali)

Moh Dediouf (Guinea Conakry)

Dj Arafat  (Ivory Coast)

Toofan (Togo)

Hiro (Congo)

Fally Ipupa  (Congo)

Maitre Gims (Congo)

Adiouza (Senegal)

Daphne (Cameroon)

Serge Beynaud (Ivory Coast)

 

BEST LUSOPHONE

C4Pedro (Angola)

Nsoki (Angola)

Ary (Angola)

Yola Semedo (Angola)

Yasmine (Guinea)

Calema (Sao Tome)

Anselmo Ralph (Angola)

Nelson Freitas (Cape Verde)

Mr Bow (Mozambique)

Djodje (Cape Verde)

 

BEST SOUND ENGINEER

MixMonster (Nigeria)

Suka sounds (Nigeria)

Ogopa Brothers (Kenya)

Tud Thomas (Tanzania)

Sheyman (Nigeria)

Kaywa (Ghana)

Twizzy (South Africa)

Bebe Philip (Ivory Coast)

 

Follow and Subscribe Nyasa TV :

Please share this Article if you like Email This Post Email This Post

More From the World

More From Nyasatimes